A vizsgálathoz vékony szondát vezetnek a beteg orrán keresztül a nyelőcsövébe, amely 1 vagy több pH mérésére alkalmas érzékelőt tartalmaz. A szondát adatrögzítő készülékhez kapcsolják, amely 24 órán keresztül folyamatosan méri a nyelőcsőben a pH változásait.
A kis zsebrádió méretű készüléket derékszíjjal rögzítik a beteghez. A 24 óra elteltével a készülék adatait számítógépes analízisnek vetik alá. A vizsgálat történhet ambuláns (otthoni) módon vagy fekvőbeteg-intézetben.
Mivel jár együtt a vizsgálat?
A vizsgálat során a betegnek általában egy meghatározott napirendet írnak elő, amelyben meghatározzák pl. az étkezések időpontját, sőt, az elfogyasztható étel típusát is. Normál esetben a nyelőcső pH-értéke 5 és 7, míg a gyomorsavé 1 és 2 közötti.
Ha tehát gyomorsav jut fel a nyelőcsőbe, akkor a nyelőcső pH-értéke csökken. Kórosan savas pH-értékről akkor beszélünk a nyelőcsőben, ha a pH a kritikusnak tartott 4-es érték alá esik. Természetesen normál körülmények között is előfordulhat savas reflux, különösen étkezéskor, illetve közvetlenül az étkezések után. Éppen ezért egyetlen savas refluxepizódot önmagában még nem tekintenek kórosnak.
A vizsgálólaboratóriumban az egészségesekre jellemző normál tartományhoz hasonlítják a betegek adatait. Kórosnak az ezen kívül eső értékeket tekintik.
Mit képes megállapítani a vizsgálat?
A pH-monitorozással megállapítható a savas refluxepizódok száma, időtartama, napszaki megoszlása, a tünetekkel való összefüggése, sőt többérzékelős szonda használatával, még annak magassági kiterjedése is.
Lehetséges ugyanis, hogy egy refluxepizód csak a nyelőcső alsó, gyomorhoz közel eső részét érinti, és az is, hogy egészen a garatig felterjed. Ennek elsősorban a légúti szövődményeket okozó refluxbetegség igazolása terén van szerepe. Az egyszerűbb eszköz ma már viszonylag széles körben, akár városi kórházakban is hozzáférhető.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?